Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vratíkovský kras

 

Vratíkovský kras o rozloze 20 ha se nachází 3km od Boskovic a na Boskovicku je nejlépe vyvinutým krasem. Jedná se o onikátní ukázku kuželovitého paleokrasu v pokročilém stádiu vývoje.Skupiny jeskyňářských nadšenců se o tyto jeskyně zajímají více než 60 let.

Prví geologický útvar kolem Vratíkova vznikl asi před 285 miliony lety a první osídlení jeskyně Sklep bylo asi před 100 tisíci člověkem neandrtálským.

V roce 1983 probíhaly snahy prohlášení Vratíkovského krasu jako Přírodní chráněnou rezervaci, což se podařilo až v roce 1990, zásluhou Dr. Ivana Baláka.

Naši předchůdci věřili, že objeví rozsáhlejší jeskyně se skvosty podobnými Moravskému krasu a doufali ve zpřistupnění jaskyní. Po usilovné práci se jim podařilo objevit jeskyni Propasťovitou o délce 300 m ( nyní jeskyně čtyřka ). Dnes je známo celkem 16 jeskyní, např. Okno, Sklep, Čmeláci, Za zahradami, Pod smrkem...

V jeskyních neklesne vlhkost pod 95% a kolísání teploty zimního a letního období není vyšší než 0,5 C.

SKLEP

Tato jeskyně je nejznámější z historického hlediska a dosud nejznámějšími nálezy a podrobným zkoumáním. Byly zde nalezeny:

Celistvé kosti a zuby pleistocénních obratlovců (jeskynní medvěd, sob, nosorožec, kůň, hyena, liška lední, sněhule,…)

Ø Stopy diluviálního člověka, spálené a roztříštěné kosti, uhlíky, pazourkový odštěpek.

Ø Čepelovité retušované škrabadlo, slabě platinovaná čepelka.

Tyto paleolontologické a archeologické památky jsou součástí muzejních sbírek Národního muzea v Praze, Antroposu v Brně a muzea v Boskovicích.

 

 

Čtyřka

Jeskyně Čtyřka byla objevena v roce 1947. V padesátých letech byla tato jeskyně nazývána jako Propasťovitá nebo Krápníková. Můžeme o ní mluvit jako o nejrozsáhlejší jeskyni z jeskyní dosud objevených. Má 2 vchody, je dlouhá 400 m a mezi její skvosty patří drobné mrkvovité stalaktity, místy brčka, hojně se vyskytující sintrové podlahové náteky se stalagnáty a stalagmity. Vzácné jsou excentrické a jezerní formy sintrů.

Paleontologický průzkum zastihl osteologický materiál medvěda,tura, zajíce, jelena, srnce, koně, nosorožce a bizona.

 

Okno

Jedná se o prostornou chodbu o šířce až 3 m a výšce 2 m, ve které v roce 1997 byla nalezena při průkopu jižní větve stehenní kost medvěda.

Pod smrkem

Objevitel této nejkrásnější jeskyně v komplexu Vratíkovského krasu je Pavel Vašek z Velenova.

Pro jeskyni je charakteristická bohatá sintrová výzdoba, zastoupená především monocentrickými formami (brčka, drobné mrkvovité stalaktity, kuželovité stalagmity). Ve spodní části jeskyně jsou kuželovité hrázky s pisoáry (jeskynními perlami). Nejkrásnější na sintrové výzdobě celé jeskyně je její mnohobarevné zabarvení od sněhově bílé, celou škálu žluté, červené, růžové, oranžové do hněda až téměř k černé. V současné době, aby nedošlo k poničení krápníkové výzdoby je její vchod uzavřen.

 

 

Ve Vratíkovském krasu se v dřívějších dobách nacházela důlní dílna. Těžba železné rudy ve Vratíkově skončila asi před 150 lety. Nezachovaly se nám bohužel žádné informace o době těžby, jejím rozsahu a hornické plány. Mezi pozůstatky patří:

Ø Stará důlní dílna

Ø Dvě dobývací štoly z 18. - 19. století. Jednou z nich je Frantova štola dlouhá 150 m, která byla objevena v listopadu 1990. Pojmenována je podle objevitele, předsedy speleologické organizace, Františka Jakubce z Vratíkova.

Ø Slovanská huť

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Leehep - Cooperation proposition.

My name is Lee hep. My letter is addressed to the owner of this website. I am a partner of deepnfast.com - The new international network of mutual financial support.
Service is designed to ensure that everyone who wants to improve their financial situation, could get support from other people around the world! Working Marketing allows you to develop a business structure with profits up to $500,000. I am building my business and I invite You to become part of this Financial Structure! I think You will be interested in this proposal, which includes help from partners, that is, I will participate in the development of Your business.
https://deepnfast.com/invite/XSTU1aju

สมัครสล็อตเว็บตรงวอลเล็ต - Commonly Used Terminologies in Online Sports Gambling

If you wish to be successful in the Online Sports Betting Sector, you need to start by investigating on one of the most commonly used terms. The basic information will help you recognize just how the system works and exactly how you can be successful in it. This post will assist you feel much more comfortable with the most frequently used terms and definitions in online sporting activities betting.

Chances are the chance of the result taking place, stated in numbers create. Cash line is specified as odds shared in regards to cash. Whenever there is a minus (-), you lay that amount to win a hundred bucks. Whenever there is a plus (+), you obtain that quantity for each hundred dollars bet. On the other hand, run line is utilized in baseball. It is spread out made use of instead of the cash line.

https://kausorecord.com/pg888th/
https://kausorecord.com/akprobet/
https://kausorecord.com/3852-2/
https://kausorecord.com/g2g789t/
https://kausorecord.com/3345-2/
https://kausorecord.com/4482-2/
https://kausorecord.com/4455-2/
https://mcmastern959djw6.wikienlightenment.com/user
https://hallej331aoz7.wikibriefing.com/user
https://isaacs706wjv7.wikilinksnews.com/user
https://margaretx061bgq2.ouyawiki.com/user

Leehep - Offer of cooperation.

My name is Lee hep. My letter is addressed to the owner of this website. I am a partner of deepnfast.com - The new international network of mutual financial support.
Service is designed to ensure that everyone who wants to improve their financial situation, could get support from other people around the world! Working Marketing allows you to develop a business structure with profits up to $500,000. I am building my business and I invite You to become part of this Financial Structure! I think You will be interested in this proposal, which includes help from partners, that is, I will participate in the development of Your business.
https://deepnfast.com/invite/XSTU1aju
https://t.me/deepnfast

DwainBap - In my opinion you are not right. I am assured. Let's discuss.

I will refrain from comments.
https://kroatienhotels.info
https://hivpositive-dating.com

Helenalusy - спортивно оздоровительный лагерь

OBEC VRATIKOV - Vratikovsky kras
-
Moderator - ":
Детский отдых – это отличный способ привить ребенку самостоятельность, приучить к активности.
Найти интересный, активный отдых для ребенка становится трудной задачей для его родных.
Мы предлагаем вам выбрать нашу программу для лучшего активного детского отдыха в Подмосковье:

- программные лагеря: https://dol-ritm.ru
- путевка в детский лагерь: https://dol-ritm.ru/price.html
- купить путевку в детский лагерь: https://dol-ritm.ru/price.html
- купить путевку в лагерь: https://dol-ritm.ru/price.html
- сколько стоит путевка в лагерь: https://dol-ritm.ru/price.html

Cindysex - Fu-u-uck me-e-e-e! I wanna suck your prick and balls. So wake up and let me in!

Come up and fuck me! I wanna suck your prick and balls. So wake up and find me here https://cutt.us/ZerbK I can’t wait any longer. Will get on my knees and suck you off!
This chance comes once in a lifetime.

Cindysex - Fuck me now and fuck me hard! I wanna suck your prick and balls. So wake up and let me in!

Come up and fuck me! I wanna suck your prick and balls. So wake up and find me there https://rebrand.ly/bitchgirl I can’t wait any longer. Will get on my knees and suck you off!
This offer comes once in a lifetime.

DarrenDar - подбор доменного имени

https://www.penza-press.ru/vybiraem-posudu.dhtm

Услуги по Wordpress - создание сайтов и блогов, wordpress разработка

С 2015 года создали более 500 видеороликов. Работаем по всей России. Выполняем работы любой сложности. В анимации и с живой съемкой.

KeaneLeP - All florida tinting

https://allfloridatinting.com/
No matter what your budget, taste or vehicle, All Florida Tinting Co. will work with you to find the perfect LLumar window tinting product.
Window tinting options, shades types, colors in Jupiter, Florida
Pick from LLumar's full line of automotive window tint shades, ranging from clear to dark, entry level to high performance.
Subscribe https://allfloridatinting.com/subscribe

JamesGup - продвижение в инстаграм спб

https://ensonews.info/12540-2/

Как принимать международные платежи онлайн в 2022?

Аналитик 1С - современная и востребованная профессия, разберемся кто это, чем занимается и что делает, как освоить профессию и стать востребованным специалистом в 2022 году.

RobertChags - купить мраморную лестницу

https://biz6.ru/2022/09/18/kak-vybrat-podhodjashhuju-plitku-dlja-vannoj-komnaty/

Официальный сайт

Интернет-магазин MnogoPlitki.ru реализует керамическую плитку по выгодным ценам. Alma (Mir mosaic, Россия). Наш телефон в Москве: +7(495) 137-08-96

Frankbeipt - электролиз раствора натрия

https://www.penza-press.ru/udarnaja-drel-ili-perforator.dhtm

Just a moment...

Гидравлические насосы с ручным приводом с гарантией по низким ценам

Robertblunk - купить автомобиль в автоломбарде

https://www.tuvaonline.ru/zashhita-avtomobilja-zimoj.dhtml

Залог на автомобиль - как его прекратить и убрать запись из...

АВТОМОБИЛЬНОСТЬ — продажа, подбор и сервисное обслуживание грузовых автомобилей марок ISUZU, HYUNDAI, FUSO, FOTON, DAEWOO в Санкт-Петербурге.

PetarHow - gеt nоw # bіg bonus

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/5b9w2z8n

Megamaite - mega.sb

Мега

Общеизвестно, что одним из основных критериев выбора куриных яиц покупатели считают его размер, часто отдавая предпочтение наиболее крупным. В связи с их особой востребованностью птицефабрика «Роскар» выпустила куриное яйцо под торговой маркой «Мега» массой свыше 75 г (категория СВ). Это самое крупное яйцо с ярким желтком.

Насыщенный цвет желтка в яйцах ТМ «Мега» обусловлен наличием в нем каротиноидов. Каротиноиды — это природные компоненты, которые являются естественными антиоксидантами. Они способны нейтрализовывать в организме человека свободные радикалы.

Albinanug - Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls.

Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls. Find me here https://bit.ly/3dnUkPY
I can’t wait any longer. I'll get on my knees and suck you off! This offer comes once in a lifetime.

Floydbrush - DataFast Proxies | IPv6 Proxy for XEvil | Solver reCAPTCHA

<b>DataFast Proxies | IPv6 Proxy for XEvil | Solver reCAPTCHA</b>

<i><b>Definitive Solution in IPv6 Proxy! </b></i>
<i>Anonymous IPv6 Proxy, undetectable on L2 and L3 Layers of the OSI model,
100% no DNS leak, no Header leak.</i>

- Anonymous IPv6 proxy
- Undetectable IPv6 Proxy
- High Speed IPv6 Proxy
- Highest Quality IPv6 Proxy
- Virgin IPv6 proxy
- Dedicated IPv6 Proxy
- Rotating IPv6 Proxy

https://datafastproxies.com/

calculator cost window adozy - calculator cost window

https://aspectmontage.com/storm-window-glass-replacement-cost
window replacement cost calculator aspectmontage.com The paramount criteria in choosing should not be economic resources and advertising slogans but the grade of the work and base, ordeal, warranty obligations, and responsibility of the company. Do not disregard that the new impressionable windows should for inasmuch as a long anon a punctually, performing all the functions of zealousness retention flawlessly, providing the counterbalance appearance the bourse, and maintaining luxury in your home.

ThurmanPhAto - Мешки для мусора производство и поставка в разные страны

изготовление мусорных мешков
бахилы 1000 шт
мешки для мусора 180 л

=https://abakan.spravka.ru/tara-i-upakovochnye-materialy/mirpack-polietilenovaa-produkcia-v-abakane

Warnerkex - Brand new iPhone 14 - you can win it now! Test your luck!

Brand new iPhone 14 - you can win it now! Test your luck!
You’ve been selected for a chance to win a brand new iPhone 14. Register here https://cutt.ly/RCvg52k before the timer ends to enter the draw.
The faster you register, the higher your chance to win!